Z jakich materiałów produkowane są przemysłowe czyściwa?
- Szczegóły
Szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń jest istotne w przypadku większości procesów technologicznych oraz przy konserwacji maszyn i urządzeń. Utrzymanie czystości jest ważne z uwagi na ochronę produktu przed dostępem ciał obcych, zapewnia precyzję działania podzespołów oraz ułatwia troszczenie się o ich stan techniczny. Niezbędne do efektywnego dbania o porządek są czyściwa przemysłowe. Przekonajmy się, czym powinny się wyróżniać i zobaczmy, z jakich materiałów wytwarza się je najczęściej.
Jakim wymogom powinny odpowiadać czyściwa przemysłowe?
Czyściwa są używane do usuwania różnych zabrudzeń, a ich specyfika jest związana z funkcją, jaką mają pełnić. W przypadku pozbywania się wycieków lub usuwania nadmiaru cieczy kluczową cechą okaże się wysoka chłonność, która pozwoli na przyjęcie przez włókna dużych ilości zbieranej substancji. Będzie to ważne np. podczas pozbywania się plam z oleju czy ścierania wody. Równie istotna jest wytrzymałość mechaniczna – włókna powinny dobrze znosić kontakt z czyszczoną powierzchnią i nie ulegać przerwaniu zbyt szybko. Na ogół liczy się brak pylenia, zwłaszcza tam, gdzie niezbędne jest staranne oczyszczenie powierzchni. Wśród cech dobrego czyściwa znajdzie się też odporność na używane środki czyszczące, łatwość oddzielania fragmentów o potrzebnej wielkości, a ponadto możliwość prostej i przyjaznej dla środowiska utylizacji. Czyściwo powinno też dopasowywać się do powierzchni, na której jest używane – ma to znaczenie w przypadku materiałów chropowatych i nierównych.
Które materiały sprawdzają się w czyściwach najlepiej?
Czyściwa mogą być wykonywane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb i specyfiki zadania, do jakiego mają zostać użyte. Wśród najpopularniejszych znajdują się naturalna celuloza, będąca włóknami pozyskiwanymi z drewna i wiskoza, powstająca w wyniku przetwarzania i koagulacji soli sodowej ksantogenianu celulozy. Chętnie wykorzystywane są także materiały syntetyczne – przede wszystkim poliester oraz polipropylen, pozwalające na tworzenie włókien o różnej grubości i charakterystyce.